Gwintownik 10x32 UNF HSS Sherwood SHR0851090K PRO19-20-21
dostępny na zamówienie
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
Sherwood Gwintownik 10x32 UNF HSS SHR0851090K
Sherwood SHR-085-1090K
SHR0851090K Sherwood GWINTOWNIK 10x32 UNF HSSGT
UNF (Unified Fine) HSS Ground Thread Taps - Fluteless
Fluteless.
Thread Forms are Class 2 medium fit tolerance.
Sherwood HSS Taps are the general purpose option for thread cutting in most materials including steel, some stainless steels, cast irons and non-ferrous materials such as Aluminium, Brass and many others.
Manufactured with precision ground flutes for producing accurate thread forms, Sherwood Taps are available in all the popular thread forms and as straight Flute `Hand` Taps in 3 leads, Fluteless, Spiral Flute, or Spiral Point Machine Taps and also Long Series.
Sherwood Tap dimensions conform to ISO529 apart from NPT Forms which conform to ANSI 94.9. Straight Flute and Fluteless Taps are manufactured with a standard Bright Finish whereas the Machine Taps have an Oxidised Finish for best results, dissipating the heat build-up associated with these applications.
Opis produktu:
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| UNSPSC Code | 27112806 |
| eCl@ss Code | 21010210 |
| Producent | Sherwood |
| Supplier Part No. | SHR-085-1090K |
| EAN13 Barcode | 5036140388895 |
| Rozmiar - skok | No.10 x 32 |
| Długość całk. | 58.0 |
| Średnica chwytu | 5.00 |
| Waga elementu | 9 g |
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Materiał | HSS, stal szybkotnąca, High Speed Steel |
| Długość całk. | 58 mm |
| Skok | 32 |
| Numer produktu | |
| Seria | |
| Średnica chwytu | 5 mm |
| Długość części gwintowanej | 16 mm |
| Rozmiar gwintu | No.10 |
| Szerokość kwadratu, chwytu | 4 mm |
| Zastosowanie w materiałach | Aluminium Cast Iron Nonferrous Metals Stal nierdzewna Stal |
| Grupa materiałowa | M2 |
| Finish/Coating | Bright |
| Liczba ostrzy | |
| Kąt spirali | ° stopni |
| Standard wymiarowy | ISO 529 |
| Standard gwintu | UNF |
| Class of Fit | 2B |
| Kierunek gwintu | Prawy |
| Typ gwintownika | Fluteless |
| Chamfer | |
| Thread Limit | |
| Tapping Depth | mm |