Gwintownik M5x0,8 HSS-EV oksydowany KEN1850800K PRO19-20
dostępny na zamówienie
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
Kennedy M5x0.80 HSS-EV SP/PT TAP-OXIDISED KEN1850800K
Kennedy KEN-185-0800K
KEN1850800K Kennedy M5x0.80 HSS-EV SP/PT TAP-OXIDISED
High Performance Machine Taps: Metric Coarse Spiral Point - Oxidised
Metric Coarse Spiral Point
HSS - EV. Oxidised finish. Tolerance 6H.
Machine Taps Spiral Point/Gun Nose
With straight flutes and short fluted helix at point. Ideal for tapping through holes as swarf is directed ahead of the tap. Flutes are narrower than those of taps required to pull swarf towards the shank and act as lubricant channels, giving greater tap rigidity. Manufactured to BS 949: Part 4: 1990 and ISO 529 : 1975.
High Performance Machine Taps
Made from a super grade high speed steel with extra vanadium content. This has a distinct advantage with taps, by increasing wear resisting properties and extending tool life significantly. These taps are intended for general application where consistent results and improved tool life are important. Threads can be produced in a range of steels, including stainless and cast steels as well as some long chip non-ferrous materials.
Oxidised Finish (Black)
Special heat treated finish gives resistance to rust and reduces metal to metal friction. Combined with a porous surface that gives optimum lubricant retention, work-generated heat is minimised, giving prolonged cutting edge life. Use on higher carbon steels cast materials high silicon aluminiums.
Opis produktu:
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| UNSPSC Code | 27112806 |
| eCl@ss Code | 21010210 |
| Producent | Kennedy |
| Supplier Part No. | 1850800K |
| EAN13 Barcode | 5036140336384 |
| Chamfer | Second |
| Materiał | Vanadium High Speed Steel |
| Finish/Coating | Steam Tempered |
| Grupa materiałowa | M35 |
| Długość części gwintowanej | 16 mm |
| Liczba ostrzy | 3 |
| Średnica chwytu | 5 mm |
| Kierunek gwintu | Prawy |
| Class of Fit | 6H |
| Długość całk. | 58 mm |
| Szerokość kwadratu, chwytu | 4 |
| Kąt spirali | |
| Typ spirali | |
| Kolor paska | No Coloured Ring |
| Zastosowanie w materiałach | Hardened Steel; Cast Materials; Aluminium Alloys; |
| Doprowadzenie chłodziwa | Z zewnątrz |
| Standard gwintu | Metryczny |
| Standard wymiarowy | BS 949 Part 4; ISO 529 |
| Typ gwintownika | Spiral Point |
| Rozmiar gwintu | M5x0.8 |
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Materiał | Vanadium High Speed Steel |
| Długość całk. | 58 mm |
| Skok | 0.8 |
| Numer produktu | |
| Średnica chwytu | 5 mm |
| Długość części gwintowanej | 16 mm |
| Rozmiar gwintu | M5 |
| Lead | |
| Szerokość kwadratu, chwytu | 4 mm |
| Zastosowanie w materiałach | Aluminium Alloys Cast Materials Hardened Steel |
| Grupa materiałowa | M35 |
| Neck Length | mm |
| Finish/Coating | Steam Tempered |
| Doprowadzenie chłodziwa | Z zewnątrz |
| Liczba ostrzy | 3 |
| Kąt spirali | ° stopni |
| Standard wymiarowy | BS 949 ISO 529 |
| Standard gwintu | Metryczny |
| Class of Fit | 6H |
| Kierunek gwintu | Prawy |
| Typ gwintownika | Spiral Point |
| Tapping Depth | mm |
| Kolor paska | No Coloured Ring |