Klucz oczkowy 46mm nieiskrzący do pobijania Be-Cu Kennedy KEN5756850K
dostępny
Cena regularna:
1 097,80 zł
Cena regularna:
892,52 zł
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
Klucz płaski 46mm do pobijania oczkowy Be-Cu Kennedy KEN5756850K
Kennedy KEN-575-6850K
KEN5756850K
SM.CK016,770,8ZLNE
KEN5756850K
Z płaską, prostą powierzchnią aby umożliwić uderzenia młotkiem w celu odkręcenia lub zakręcenia opornych aplikacji.
Ring End Slogging Wrench
With flat striking faces to allow hammer blows to be used to loosen or tighten stubborn fasteners.
Spark-resistant tools are used to eliminate the chances of accidental fires or explosions in potentially combustible or explosive environments. They resist the sparks that a standard tool could potentially create when striking hard surfaces. The use of spark resistant tools is essential in many industrial applications such as petroleum and chemical manufacturing, spray booth operations, the marine industry, the mining industry, the paper industries, or any location where flammable vapours or combustible residues are present. Beryllium Copper are manufactured to 30-10HRC and offer a breaking strain of 1117 N/m - 1236 N/m. Spark-resistant tools must be maintained with special care. Frequent cleaning/re-dressing to remove ferrous particles or contaminants, which may impair the spark resistant properties, is essential.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Marka | Kennedy |
| EAN13 Barcode | 5036140299511 |
| eCl@ss Code | 21040190 |
| Długość całk. | 245 mm |
| Rozmiar | 46 mm |
| Sup. Part No. | KEN-575-6850K |
| UNSPSC Code | 27111714 |
| Waga | 990 g |