Półfabrykat szlifowany 40x60x500mm Industrial Quality CTL4134602C CTL-413-4602C PRO19-20
dostępny na zamówienie
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
Półfabrykat szlifowany 40x60x500mm Industrial Quality CTL4134602C CTL-413-4602C
Workshop Industrial Quality 40mmx60mmx500mm GROUND FLAT STOCK CTL4134602C
Workshop Industrial Quality CTL-413-4602C
CTL4134602C Workshop Industrial Quality 40mmx60mmx500mm GROUND FLAT STOCK
Precision Ground Flat Stock - 40mm x 500mm - Gauge Plate - 01 Tool Steel
A medium alloyed oil hardening steel with excellent cutting force and toughness, excellent dimensional stability. Supplied in the annealed condition, precision tolerances provides toolmakers with a decarburization free surface, plus a high wear resistance after heat treatment, ideal for a multitude of applications: dies, press tools, punches, gauges, cams machine cutters and marking devices. Line ground all edges up to and including 50mm wide in the thicknesses up to and including 6mm. All other dimensions are rotary ground on edges. All edges and ends are deburred thicknesses of 10mm and above will be supplied with sawn ends, thinner sections are supplied with sheared ends.
A.I.S.I. O1 GFS - Chemical analysis
Carbon (C) 0.95%
Silicon (Si) 0.25%
Manganese (Mn) 1.20%
Chromium (Cr) 0.50%
Tungsten (W) 0.50%
Vanadium (Va) 0.20%
S&P up to 0.035% maximum.
Equivalent specifications:
AISI: O1,
Werk. No: 1.2510,
AFNOR: 95 mcwv5,
British Spec.: BS4659 BO1.
Metric.
Tolerances
Thickness: +/-0.05mm/-nil
Width: 0.2mm/-nil
Długość: Nominal
Opis produktu:
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| UNSPSC Code | 31231116 |
| eCl@ss Code | 35010311 |
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Applications | Dies Guages Machine Knives Marking Devices Press Tools Punches |
| Długość | 500 mm |
| Grubość | 40 mm |
| Szerokość | 60 mm |
| Standard, norma | AFNOR:95 MCWV5 BS4659 B01 Werk: No.1.2510 |
| Chemical Composition | Carbon (C) 0.95% Chromium (Cr) 0.50% Manganese (Mn) 1.20% Silicon (Si) 0.25% Tungsten (W) 0.50% Vanadium (V) 0.20% |
| Thickness Tolerance | +/-0.05mm/-nil |
| Width Tolerance | 0.2mm/-nil |
| Length Tolerance | Nominal |