S+ PADS OIL-ONLY50x40CM (PK-100) Solent SOL7421965P Wyprzedaż Ostatnie Sztuki
dostępny na zamówienie
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
S+ PADS OIL-ONLY50x40CM (PK-100) Solent SOL7421965P
SOL-742-1965P
Oil-Only Absorbent pads and rolls are an ideal solution, White in colour, they absorb oil based fluids only and repel water. They are also an excellent item to supplement our Spill Kits and Spill Centres. Pads
- Tested to BS 7959. Size: 50x40cm Pack qty: 50, 100 & 200 Absorption: 40/80/100ltr
- Type: Pad
- Długość: 500mm
- Width: 400mm
- Colour: White
- Numer produktu: H0415040
- Absorbent Capacity: 0.8L
- Application: Oil
- Pack Quantity: 100
Absorbent Pads Oil Only Pads
These oil only absorbent pads are economic, environmently friendly product, easy to use. They absorb oil and fuel based products perfect for industrial spills.
Features:
-Sonically bonded with cover stock. Can be used on land or water. Highly absorbent with excellent fluid retention properties
-Perforated for economy use
Benefits:-
-Cover stock gives excellent wear characteristics. Bonded and perforated for greater utility and strength. Designed to selectively absorb appropriate liquids. Perfect for emergency response or day to day applications
Pads
- Tested to BS 7959.
Size: 50x40cm
Pack qty: 50, 100 & 200
Absorption: 40/80/100ltr
Specyfikacja
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| UNSPSC Code | 47131909 |
| eCl@ss Code | 30020000 |
| Producent | Solent Spill Control |
| Supplier Part No. | SOL-742-1965P |
| EAN13 Barcode | 5036140391017 |
| Szerokość | 50 cm |
| Opakowanie zbiorcze | 100 |
| Depth | 40 cm |
| Absorption | 80 L |
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Zastosowanie | Oil |
| Kolor | White |
| Długość | 500mm |
| Numer produktu | H0415040 |
| Typ | Pad |
| Waga | g |
| Szerokość | 400mm |
| Absorbent Capacity | 0.8 L litre |
| Pack Quantity | 100 |