Gwintownik 3/8"x24 UNF HSS długi Sherwood SHR0851130G
dostępny na zamówienie
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
3/8"x24 UNF HSSGT LONG SHANK TAPER TAP Sherwood SHR0851130G
Sherwood SHR-085-1130G
SHR0851130G
3/8"x24 UNF HSSGT LONG SHANK TAPER TAP Sherwood
SHR-085-1130G
SM.CK016,112,8ZLNE
Narzędzia Cromwell
UNF (Unified Fine) HSS Ground Thread Taps - Straight Flute, Long Series - Taper
Straight Flute, Long Series - Taper.
Thread Forms are Class 2 medium fit tolerance.
Sherwood HSS Taps are the general purpose option for thread cutting in most materials including steel, some stainless steels, cast irons and non-ferrous materials such as Aluminium, Brass and many others.
Manufactured with precision ground flutes for producing accurate thread forms, Sherwood Taps are available in all the popular thread forms and as straight Flute `Hand` Taps in 3 leads, Fluteless, Spiral Flute, or Spiral Point Machine Taps and also Long Series.
Sherwood Tap dimensions conform to ISO529 apart from NPT Forms which conform to ANSI 94.9. Straight Flute and Fluteless Taps are manufactured with a standard Bright Finish whereas the Machine Taps have an Oxidised Finish for best results, dissipating the heat build-up associated with these applications.
Specyfikacja
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Producent | Sherwood |
| EAN13 Barcode | 5036140279681 |
| eCl@ss Code | 21010210 |
| Supplier Part No. | SHR-085-1130G |
| UNSPSC Code | 27112806 |
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Materiał | Stal szybkotnąca, HSS |
| Długość całkowita | 108mm |
| Skok gwintu | 24 |
| Seria | |
| Średnica chwytu | 7.1mm |
| Długość części gwintowej | 24mm |
| Rozmiar gwintu | 3/8" |
| Szerokość kwadratu chwytowego | 5.6mm |
| Zastosowanie w materiałach | Aluminium Cast Iron Nonferrous Metals Nonferrous Metals Stainless Steel Stal |
| Klasa materiałowa | M2 |
| Wykończenie, powłoka | Bright |
| Liczba ostrzy | 4 |
| Kąt spirali | ° stopni |
| Norma wymiarowa | ISO 529 |
| Typ gwintu | UNF |
| Klasa | 2B |
| Kierunek gwintu | Prawy |
| Typ gwintownika | Straight Flute Extension |
| Chamfer | Taper |