Klucz nastawny 150mm nieiskrzący Be-Cu Kennedy KEN5750860K
Cena regularna:
558,70 zł
Cena regularna:
454,23 zł
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
Klucz nastawny 150mm nieiskrzący Be-Cu Kennedy KEN5750860K
Kennedy KEN-575-0860K
KEN5750860K
150mm SPARK RESISTANT ADJUSTABLE WRENCH Be-Cu Kennedy KEN5750860K
Kennedy KEN-575-0860K
SM.CK016,271ZLNE
Opis produktu
Beryllium Copper Spark-Resistant Safety Tools: Adjustable WrenchesAdjustable Wrenches
Smooth jaw adjustment with self-locking design which prevents the jaws opening unintentionally under load.
Spark-resistant tools are used to eliminate the chances of accidental fires or explosions in potentially combustible or explosive environments. They resist the sparks that a standard tool could potentially create when striking hard surfaces. The use of spark resistant tools is essential in many industrial applications such as petroleum and chemical manufacturing, spray booth operations, the marine industry, the mining industry, the paper industries, or any location where flammable vapours or combustible residues are present. Beryllium Copper are manufactured to 30-10HRC and offer a breaking strain of 1117 N/m - 1236 N/m. Spark-resistant tools must be maintained with special care. Frequent cleaning/re-dressing to remove ferrous particles or contaminants, which may impair the spark resistant properties, is essential.
Specyfikacja produktu:
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Producent | Kennedy Industrial |
| Kod EAN13 | 5036140298750 |
| Kod eCl@ss | 21040190 |
| Opening Capacity | 18mm |
| Długość całk./opak. | 150mm |
| Nr produktu | . |
| Kod UNSPSC | 27111714 |
| Waga elementu | 135g |