Wózek narzędziowy warsztatowy na kółkach 7-szufladowy 400kg Yamoto YMT5941640K
dostępny na zamówienie
Cena regularna:
$801.21
Cena regularna:
$651.39
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
Wózek narzędziowy warsztatowy na kółkach 7-szufladowy 400kg Yamoto YMT5941640K
Yamoto YMT-594-1640K
YMT5941640K
RED-27" 7 DRAWER ROLLER CABINET Yamoto
YMT-594-1640K
KC-016,2250ZN/SM.[NM]
Narzędzia Cromwell
Trade range - Cabinets
Robust enough for the demands of every workplace
Featuring full height cabinets and sturdy tool chests, this mid-range combines modern design with high quality manufacture and is ideal for medium and small manufacturing environments. All products in the range have steel inner walls with a pressed steel back strengthener and angled front corners to prolong cabinet life. The range also features ergonomic drawer pulls with 35mm ball bearing slides which provide smooth action and easy access to tools.
Quality Design
- Anti-rust and solvent resistant powder coat finish protects against incidental damage
- 45° angled front corners protect during repositioning and prolong life of the unit
- Pressed steel back strengthener and inner walls give added strength and longevity
- Reinforced top lid and top chest corner protectors safeguard against impact
- Non-slip EVA 5mm top mat and 2.5mm liners prevent damage and protect tools
- Drawers with magnets to secure them in place
- 35mm Ball bearing slides give good drawer stability and smooth action even under load
Increased Mobility
- Cabinets have strong oval ergonomic handles which fit to either side of unit
- 125mm diameter castors with 2x brakes absorb shock and can support heavy loads
Built-in Safety
- Lockable steel stays prevent reinforced lid accidentally slamming shut
Added Security
- Locking system complete with cylinder locks and 2 keys for added security
Drawer Load: 30kg
Static Load: 400kg
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Marka, producent | Yamoto |
| EAN13 | 5036140258266 |
| ecl@ss | 21100490 |
| Number of Drawers | 7 |
| Głębokość całkowita | 530 |
| Długość całkowita | 945 |
| Waga całkowita | 50.0 |
| Szerokość całk. | 740 |
| Oznaczenie | YMT-594-1640K |
| UNSPSC | 24112401 |
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Kolor | Czerwony |
| Design | 45° Angled Corners Anti-Rust Resistant Pressed Steel Back Stengthener Solvent Resistant Steel 0.6mm Thick Drawer Frames Steel 0.8mm Thick Body Panels Steel 0.8mm Thick Drawer Frames Supplied With 5mm Non Slip EVA Top Mat |
| Number of Drawers | 7 |
| Numer produktu | BTD-270071 |
| Typ produktu | Roller Cabinet |
| Waga | 45.6kg |
| Drawers | 2.5mm EVA Liners 35mm Ball Bearing Slides Auto Return Full-Length Drawer Handles Fully Open Drawers For Greater Access Universal Drawer Liners |
| Drawer Dimensions | (2) 568 x 398 x 154mm (5) 568 x 398 x 75mm |
| Security | Full Hight Rear Locking Mechanism Reinforced Lid Fitted with Steel Stays |
| Mobility | Cabinets Should Only Ever Be Pushed Using The Side Handle Bar Roller Cabinets When Loaded Are Not Suitable For Frequent Relocation Set of 4 (2) 125mm Ø Casters with Brakes (2) 125mm Ø Casters without Brakes Strong Ergonomic Handles |
| Product Range | Trade Range |
| Product Dimensions in mm | Depth 460mm Height 850mm Width 690mm |
| Replacement Spares To Suit This Product | SPR5672260K Key Blank SPR5672810K 2.5mm Drawer Liner SPR5672845K 5mm EVA Top Mat SPR5672850K (Set-4) Castors (2 x With Brakes) (2 x Without Brakes) 5" x 2" SPR5672860K Side Handle SPR5672880K 90° Deg Lock Key SPR5673290K Metal lid Stay Set of (2) |