Hełm spawalniczy z dużym polem widzenia Kennedy KEN8855120K
dostępny
Cena regularna:
$139.21
Cena regularna:
$113.18
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
Hełm spawalniczy z dużym polem widzenia Kennedy KEN8855120K
Kennedy KEN-885-5120K
KEN8855120K
KWH100U LARGE VIEW WELD/GRIND HELMET UNION JACK Kennedy
KEN-885-5120K
SM.CK016,320,9ZLNE
Narzędzia Cromwell
KWH100 Large View Automatic Welding & Grinding Helmets
Large view (98x55mm) impact resistant polyamide welding helmets with dedicated grinding mode. Suitable for all kinds of welding types, including TIG low amperage. Made of durable, lightweight corrosion resistant and flame retardant material. The helmets have auto darkening lenses which automatically change from light to dark shade when arc is struck. External sensitivity control provides clear vision both prior to and during welding, whilst ultra high performance filters protect against UV and IR. Special turnover headband mechanism offers greater comfort and reduces fatigue. A CR2450 battery is supplied. Replacement battery: CR-2450EL/1B.
The product is in full conformity with related DIN EN 379, DIN EN 175 B and ANSI Z87.1 Safety Standards.
Specification:
UV/IR Protection: Up to Shade DIN16
Light State: DIN4
Variable Shade: From DIN9 to DIN13
Power Supply: Solar cells + CR2450 lithium battery (supplied PAN-904-2550K)
Power On/Off: Fully automatic
Operating Temperature: -5°C to +55°C (23°F to 131°F)
Storing Temperature: -20°C to +70°C (-4°F to 158°F)
Helmet Materiał: High impact resistant Polyamide (Nylon)
Specyfikacja
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Producent | Kennedy |
| EAN13 Barcode | 5036140241572 |
| Eyeglass-Fit | |
| Headband Material | |
| Helmet Colour | Pattern |
| Helmet Material | Polyamide |
| Lens Diameter | |
| Lens Dimensions | 123 x 98 mm |
| Lens Height | 98 mm |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Width | 123 mm |
| Maximum Operating Temperature | 55 °C |
| Minimum Operating Temperature | -5 °C |
| Operating Temperature Range | -5 to 55 °C |
| Power Type | Battery; Solar Cell |
| Shade Number | 4;9;10;11;12;13 |
| Shield Shell Type | |
| Standard, norma | EN175 B; EN379 |
| Supplier Part No. | 8855120K |
| Switching Time (Dark-Light) | 0.3 to 0.9ms |
| Switching Time (Light-Dark) | 0.5ms |
| Typ | Helmet |
| UNSPSC Code | 23271714 |
| Viewing Area | 98 x 55mm mm |
| Viewing Field Height | 55 mm |
| Viewing Field Width | 98 mm |
| Visor Type | |
| Waga | 470 g |
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Numer produktu | SUN7 UNION JACK |
| Waga | g |
| Standard, norma | ANSI Z87.1 DIN EN 175 B DIN EN 379 |
| Shade Number | 10 11 12 13 4 9 |
| Power Type | Battery Solar Cell |
| Switching Time (Light-Dark) | 0.5 ms millisecond |
| Switching Time (Dark-Light) | 0.3 to 0.9 ms millisecond |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Viewing Field Height | 55mm 2.17" cal |
| Viewing Field Width | 98mm 3.86" cal |
| Shield Shell Type | Short Shell |
| Helmet Colour | Pattern |