Pistolet malarski 1,4mm ssący 142G Gravity 600ml PRO S106 Star STA2591100C MTM PRO24-2
dostępny
Cena regularna:
146,95 €
Cena regularna:
119,47 €
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
Pistolet malarski 1,4mm ssący Star STA2591100C STA-259-1100C
PROFESSIONAL GRAVITY FEED SPRAY GUN - 1.4mm Star STA2591100C
Star STA-259-1100C
SM.CK016,305ZLNE
S-106-142G - Professional Gravity Feed Spray Gun
Professional
Well balanced with large, responsive trigger and adjustable width of spray. For horizontal or vertical use with cellulose enamel or acrylic paints etc. With 1/4" NPT male fittings. 40 - 60psi, 6 - 12cfm. Screw top.
Waga: 1.10kg.
Specyfikacja
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Producent | Star |
| eCl@ss Code | 21060000 |
| Max. Spray Pattern | 195 mm |
| Nozzle | 1.4 mm |
| Supplier Part No. | S-106-1G |
| UNSPSC Code | 27131500 |
| Waga elementu | 1-10kg |
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Wysokość całkowita | 300mm |
| Szerokość całk. | 130mm |
| Numer produktu | S-106-142G |
| Typ | Gravity Feed Spray Gun |
| Nozzle Size | 1.4mm |
| Compatible Materials | Acrylic Paint Cellulose Enamel |
| Overall Diameter | 95mm |
| Air Consumption | 6-12 CFM cubic feet per minute |
| Air Inlet Size | 1/4 NPT |
| Compatible Hose Inner Diameter | 10mm |
| Reservoir Capacity | 600 cc cubic centimetre |
| Air Pressure | 90 psi pounds per square inch 6.3 bar bar |