STRAIGHT BLADE TINSNIP SET 8" & 12" Kennedy KEN5911200K
dostępny na zamówienie
Cena regularna:
38,14 €
Cena regularna:
31,01 €
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
STRAIGHT BLADE TINSNIP SET 8" & 12" Kennedy KEN5911200K
KEN-591-1200K
General-Purpose Tinsnips - 2 Piece Set
2 Piece Standard Type Tinsnip Set
Manufactured from drop forged carbon steel with hardened and precision ground blades which can be re-sharpened.
Standard Type
A traditional design, suitable for the general-purpose cutting of sheet metal in a wide range of materials such as copper, aluminium and mild steel.
Specyfikacja
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Producent | Kennedy |
| Contents | 1 off each 200 (8") |
| EAN13 Barcode | 5036140353237 |
| eCl@ss Code | 21049090 |
| Supplier Part No. | 5911200K |
| UNSPSC Code | 27111519 |
| Waga elementu | 910 g |
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Do użycia z | |
| Długość całkowita | 200 300mm 8 12" cal |
| Typ | Tin Snips/Shears |
| Typ nacięcia | Straight |
| Liczba elementów | 2 |
| Includes | (2) Tinsnips |
| Materiał ostrza | Hardened Carbon Steel |
| Handle Material | PVC Dipped |
| Compatible Materials | Aluminium Copper Mild Steel |
| Maximum Cutting Thickness | 0.8mm 1/32" cal |
| Handle Shape | Straight |